Pavučiny

1. Šipky a "bubliny" k vytištění a zalaminování. Podobně jako na stírací tabulky děti mohou do bublin dopisovat čísla, sestavovat a řešit pavučiny ve skupinách. Je vhodné strany vytisknout na formát A3, aby při větším počtu ve skupině na úlohu všichni dobře viděli.

2. Tři úlohy z prostředí pavučin, včetně jejich řešení. Je  vhodné je zadat do skupin. Žáci skládají pavučinu podle vzoru - přesouvají šipky a čísla tak dlouho, až naleznou řešení. Porovnávají řešení jednotlivých skupin, zjišťují, že umístění šipek je stejné, mění se poloha zadaných čísel. Poté dohledávají zbývající řešení. Úloha se nyní stává úlohou kombinatorickou - struktura pavučiny zůstává a přesouvají se zadaná čísla. Nastává nutnost evidence.

3. Pavučiny k vytištění, buď pro skupinovou nebo individuální práci. Není třeba je laminovat, osvědčilo se mi pouze je vložit do zakládacích euroobalů, na  které se dá psát stíracím fixem také. Při častějším používání se desky jednoduše vymění (a úlohy mohu uklidit do šanonu). Žák pavučinu vyřeší, já zkontroluji, on si vezme další nebo opraví. Pracují všichni a rádi. Obtížnost úloh se zvyšuje, takže práci lze dobře individualizovat. Pokud při tisku zadáte 8 (nebo klidně i 16) stran na list, můžete vytisknou pavučiny v "učebnicové" velikosti.